عرضه مرغ در خوزستان ۱۲ درصد کاهش یافت

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان گفت:عرضه مرغ در خوزستان در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۲ درصد کاهش یافته است.

امید بن عباس روز سه شنبه در جلسه قرارگاه فرماندهی اقتصادی خوزستان در سرسرای استانداری بیان کرد: در هفت ماه نخست سال ۹۶ مجموع مرغ عرضه شده در خوزستان ۳۶ هزار و ۵۰۰ تن بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۳۲ هزار تن کاهش یافته که باید دلیل کاهش آن بررسی شود.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان ادامه داد:عرضه گوشت قرمز در هفت ماه نخست پارسال، ۲۴ هزار و۸۰۰ تن بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۲۲ هزار و۶۰۰ تن کاهش یافته است.
وی ادامه داد: مصرف مردم تغییر نکرده و جمعیت هم کاهش پیدا نکرده است ، لذا نباید شاهد این میزان کاهش عرضه گوشت در بازار باشیم.
وی گفت: تا پایان امسال باید سه هزار و ۵۰۰ تن گوشت قرمز و پنج هزار و ۵۰۰تن مرغ در خوزستان توزیع شود.
بن عباس با بیان اینکه دولت در یک بررسی عرضه گوشت و مرغ ماه‌های آذر، دی، بهمن و اسفند پارسال را بررسی کرد، گفت: در این بررسی مقدار نیاز ماه های باقی مانده سال ۹۷ مشخص شد که باید برای آن برنامه‌ریزی شود و حداقل به میزان سهمیه پارسال برای ماه های پایانی سال تامین و برای توزیع آن هم طبق فرایند توزیع فعلی به صورت دقیق انجام ‌شود.
وی بیان کرد: ۵۸٫۵ درصد از واردات گوشت قرمز به خوزستان از هرمزگان و ۲۹ درصد دیگر نیز از تهران است یعنی ۸۰ درصد تامین گوشت خوزستان از این ۲ استان است.
بن عباس ادامه داد:مرغ کشتار روز خوزستان نیز ۱۵٫۳ درصد از مازندران، ۱۴٫۷ درصد از تهران و ۱۳٫۴درصد از استان مرکزی تامین می شود.
وی گفت: متاسفانه روند توزیع گوشت و مرغ در خوزستان مناسب نیست و باید این روند بازنگری شود.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری خوزستان در ادامه افزود: دلالانی در سطح شهر وجود دارند که گوشت منجمد و گرم وارداتی را مبادله می کنند و همین موضوع باعث اختلال در چرخه تامین و توزیع گوشت در سطح بازار خوزستان شده است؛ نظارت ها باید در این خصوص شدیدتر انجام شود.
وی گفت:با توجه به اینکه بازار مصرف، نیاز شدید دارد و کالا نسبت به میزان مصرف، به صورت قطره ‌چکانی عرضه می شود، به دلیل اختلاف قیمت متاسفانه شاهد عرضه کالا در خارج از شبکه هستیم.
وی در ادامه با بیان این که گزارش می شود در مواردی گوشت منجمد خارج از شبکه ی توزیع، عرضه می شود بیان کرد: هر چقدر رصد و پیگیری می شود و کانال های توزیع مسدود می شوند، باز هم اخباری از توزیع خارج از شبکه دریافت می شود، این موارد قابل پذیرش نیست و باید بازرسی ها بیشتر و شدیدتر از گذشته صورت بگیرد؛ همچنین تامین کالا باید بیشتر انجام شود تا این کسری در بازار جبران شود.
بن عباس، با اشاره به تلاش دولت برای واردات گوشت قرمز با نرخ ارز ۴۲ هزار ریالی گفت: با وجود این همه واردات و عرضه گوشت به استان اما همچنان قیمت گوشت در حال افزایش است؛ جهاد کشاورزی خوزستان باید پیگیر این موضوع باشد و دلیل کاهش عرضه گوشت را بررسی کند.