۲۵ میلیاردریال از فروش سوخت به مرزنشینان خوزستان پرداخت شد

عـصــر جـنــوب| asrejonoob.ir: مدیر شرکت پخش فراورده های نفتی منطقه خوزستان(اهواز) گفت: ۲۵میلیارد ریال بابت صادرات سوخت در ماه های مهر و آبان سال ۱۳۹۷ در چند روز اخیر به حساب خانوارهای مرزنشین خوزستان واریز شد.

نعمت الله نجفی روز یکشنبه با اشاره به اینکه ۷۵هزار خانوار ساکن در مناطق مرزی خوزستان از سهمیه ویژه سوخت (گازوییل) برای صادرات بهره مند شدند افزود: در طرح بهره مندی ساکنان مناطق مرزی از سهمیه سوخت صادراتی که با ابلاغ وزارتخانه های نفت و کشور، و هماهنگی استانداری خوزستان به تازگی اجرایی شده خانوارهای روستایی و شهری عضو تعاونی های مرزنشین در محدوده ۲۰کیلومتری مرزهای آبی و زمینی خوزستان ، زیرپوشش قرار گرفتند.
وی گفت: سهمیه سوخت یارانه ای برای ساکنان مناطق مرزی خوزستان به صورت متمرکز تحویل تعاونی های مرزنشین می شود تا این شرکت های تعاونی برای بازاریابی سوخت اقدام کنند.
مدیر شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه خوزستان(اهواز) گفت: پس از انجام صادرات سوخت به قیمت جهانی ، عایدات آن به حساب سرپرستان خانوارهای ساکن در مناطق مرزی واریز می شود، این طرح توزیع سوخت برای مناطق مرزی خوزستان ، می تواند از قاچاق سوخت و خروج غیرقانونی این سرمایه ملی تا حدود زیادی جلوگیری کند.
نجفی، بهای هر لیتر سوخت (گازوییل) برای تحویل به تعاونی های مرزنشین خوزستان را ۶ هزار ریال بیان کرد و گفت: توانمندسازی ساکنان مناطق مرزی استان ، ماندگاری جمعیت و ارتقای ضریب امنیتی مناطق مرزی از اهداف اجرای این طرح است.
ساکنان مناطق روستایی خوزستان به خصوص در غرب استان به دلیل آثار و پیامدهای جنگ تحمیلی ، فقدان زیرساخت های توسعه و عمران و آلودگی زمین های همجوار مرز ، با تامیین معیشت و فقر رو به رو بوده اند.
بسیاری از روستاها و شهرهای غربی خوزستان به علت فقر و تنگدستی در مناطق حاشیه ای کلانشهر ساکن شده اند .
امید می رود با اجرای طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری در دشت آزادگان و روستاهای شلمچه در خرمشهر و سرمایه گذاری مجموعه نفت ، مهاجرت معکوس (از شهرها به روستاهای غرب خوزستان) شکل بگیرد.
بسیاری از روستاهای غرب خوزستان در روزهای نخست تجاوز ارتش بعثی عراق به خاک میهن اسلامی با خاک یکسان شدند و روستاییان به ناچار خانه و کاشانه خود را ترک کردند.